Autorov predgovor drugom izmijenjenom i nadopunjenom izdanju:
Drugo izmijenjeno i nadopunjeno izdanje sadrži prikaz novih zakonskih odredbi koje reguliraju problematiku kojom se bavi ova knjiga, a koje nisu postojale ili nisu bile na snazi u vrijeme objave prvog izdanja. Niz značajnih zakona kao što su Zakon o kaznenom postupku, Kazneni zakon, Zakona o uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, Zakon o sigurnosno-obavještajnom sustavu Republike Hrvatske, Zakon o telekomunikacijama, Zakon o zaštiti svjedoka, pretrpio je izmjene ili uopće nije bio na snazi (Zakon o zaštiti svjedoka) u vrijeme objave prvog izdanja.
Obzirom na donošenje novog Zakona o kaznenom postupku, u radu su obrađene i odredbe koje se odnose upravo na ovo područje policijskog rada i koje su novina u našem zakonodavstvu. Unatoč tome što te odredbe nisu stupile na snagu u vrijeme pisanja ovog rada, njihova skora primjena (1. srpnja 2009.) iziskivala je detaljno navođenje i analizu istih.
Iako neki od spomenutih akata direktno ne reguliraju samo provođenje i pripremu tajnih policijskih operacija (prikrivenih policijskih izvida), u bitnome doprinose cijelom policijskom-pravosudnom sustavu koji priprema i provodi ovakve aktivnosti.
Problem naziva koji bi obuhvatio sve ovakve policijske aktivnosti prisutan je i u ovom radu. Naziv "tajne policijske operacije" svakako nije pojam koji se spominje u važečim hrvatskim pravnim aktima, no najprimjereniji je u policijskom govoru gdje obuhvaća sve tajne (prikrivene) policijske aktivnosti od općih do posebnih izvida, ali i "posebne dokazne radnje" iz novog Zakona o kaznenom postupku. Ukoliko bi naziv ovakvih policijskih aktivnosti htjeli uskladiti sa terminologijom iz važečih hrvatskih zakonskih akata, primjerenije bi bilo da ih nazivamo "prikriveni policijski izvidi" ili "prikrivene policijske radnje", no u operativnom, metodičkom smislu, i jedno i drugo bilo bi ispravno. Poradi toga u ovom radu korištena su oba naziva za ovakve policijske aktivnosti.
Značajni pokazatelj provođenja tajnih policijskih operacija je i uspješnost korištenja prikupljenih dokaza tijekom provođenja ovakvih aktivnosti. Poradi toga u ovom izdanju navedeno je nekoliko primjera iz sudske prakse, koje u vrijeme objavljivanja prvog izdanja nije bilo u tom obimu.
Važna novina u odnosu na prvo izdanje je i donošenje vrlo značajnih uputa od strane Ravnateljstva policije koje se odnose upravo na ovu problematiku, a koje su, vodeći računa o tajnosti, spomenute i u ovom radu. Iako se očekuje njihova izmjena obzirom na odredbe novog Zakona o kaznenom postupku, ali i stalnih promjena metodologija postupanja koje su uvjetovane, između ostalog, i novim metodama počinjenja kaznenih djela, ove upute postavile su značajan smjer u propisivanju "pravila" u provođenju ovakvih policijski aktivnosti.
Metodologija postupanja kod provođenja tajnih policijskih operacija također je doživjela promjene na pojedinim područjima. Stalni problem prikazivanja metodologije, uz istovremenu zaštitu od javnosti (kriminalnih skupina?) te metodologije obzirom na njezinu specifičnost, prisutna je i u ovom radu. Vodeći računa upravo o tajnosti pojedinih metodoloških rješenja, u ovom radu opisana su neka nova metodološka rješenja, ali i navedena ona uspješna metodologija koja se je primjenjivala tijekom prijašnjih godina. Ovo, kao i prijašnje izdanje prvenstveno je namijenjeno policijskim službenicima koji provode ovakve aktivnosti, te studentima i svima ostalima koji u procesu obrazovanja moraju biti upoznati s ovakvom metodologijom postupanja policije.
Knjiga se može kupiti u skriptarnici-knjižari Policijske akademije.